Допомога - Зміст


Вихід із Допомоги Вгору

Допомога з'являється в окремому вікні, поверх вікна ALEPHа "Публічний Каталог". Якщо частину вікна Каталогу Публічної бібліотеки імені Лесі Українки видно з-під вікна Допомоги, то просто натисніть лівою клавішею мишки в будь-якому місці цього вікна. Якщо ж вікно Допомоги займає весь екран, його можна мінімізувати або ж закрити повністю.

Пошук Вгору

Функція "Пошук" дозволяє знаходити записи за допомогою ключових слів чи фраз. Крім того, існують різні типи складного пошуку.

За допомогою функції "Пошук" можна знайти до 2 тис. записів в одному наборі. Якщо в результаті пошуку записів буде знайдено більше, пошук доведеться повторити, змінивши його критерії.

Крім підказок, поданих у нижній частині кожного пошукового екрану, існують такі додаткові правила для всіх типів пошуку:

Знаки ? чи * (зірочка) можуть бути розміщені зліва, справа, в середині цілого слова чи його частини, але не більше одного разу в одній пошуковій фразі.

Символ # використовується для пошуку різних варіантів написання слова в тих випадках, коли в одній версії літер більше, ніж в іншій. (Прикладом можуть служити різні варіанти написання одного і того ж слова у літературі вітчизняного видання та видання діаспори). Так, на запит "ш#десятники" будуть знайдені як "шестидесятники" так і "шістдесятники"; а на запит "канад#ський конгрес українців" отримаємо "канадський конгрес українців" та "канадійський конгрес українців".

Символ ! можна використовувати для знаходження різних варіантів написання слова у тих випадках, коли в слові змінюється тільки одна літера. Наприклад, на запит "мі!ологія" отримаємо як "міфологія" так і "мітологія".

Символ % і число після нього, може бути розміщений між двома словами і тоді будуть знайдені лише ті записи, в котрих задані слова стоять на певній відстані одне від одного, а порядок слів значення не має. Наприклад, на запит "міфи %3 України" будуть знайдені "Міфи і легенди давньої України", "Постмодерні міфи сучасної України" та "Народний зцілитель України: міфи і реальність".

Символ ! і число після нього, можна ввести між двома словами і тоді будуть знайдені тільки ті записи, в яких задані слова стоять на певній відстані одне від одного та у такому ж порядку. Отже, якщо увести "міфи !3 України" будуть знайдені "Міфи і легенди давньої України" та "Постмодерні міфи сучасної України" але не "Народний зцілитель України: міфи і реальність".

Мова команд Вгору

Нижче приведені скорочення (абревіатури), які використовуються в командах системи ALEPH:

TIT - Назви
AUT - Автори
IMP - Вихідні дані
SUB - Предметні рубрики
SRS - Серії
LOC - Розміщення
WRD - Слова
WTI - Слова в полі НАЗВА
WAU - Слова в полі АВТОР
WPE - Слова в полі ПЕРСОНАЛІЇ
WCO - Слова в полі КОЛЕКТИВНИЙ АВТОР
WUT - Слова в полі УНІВЕРСАЛЬНА НАЗВА
WPL - Слова в полі МІСЦЕ ВИДАННЯ
WPU - Слова в полі ВИДАВНИЦТВО
WSU - Слова в полі ПРЕДМЕТНА РУБРИКА
WSE - Слова в полі СЕРІЇ
WYR - Рік видання

Попередні пошуки Вгору

За допомогою функції "Попередні пошуки" можна продивитися перелік наборів записів, отриманих в результаті усіх попередніх пошуків. Крім того, ця функція дозволяє:

 • Вибрати окремий набір та переглянути записи в ньому.
 • Сортувати записи окремого набору в порядку, визначеному функцією "Сортувати за:".
 • Змінити набір, перетнувши його з іншим пошуковим терміном.
 • Звузити або розширити Пошук шляхом схрещення наборів.
 • Видалити набори зі списку.
 • Відіслати бібліографічні описи всіх записів із набору електронною поштою на свою чи чужу поштову скриньку.
 • Зберегти набір в директорії або на дискеті.
 • Здійснювати пошуки у межах окремого набору.

Перегляд Вгору

Функція "Перегляд" дозволяє рухатись алфавітними списками Авторів, Назв, Предметних рубрик та іншими, визначеними бібліотекою, списками.

Виберіть список і уведіть текст, з якого хочете почати Перегляд. Потрібний текст з'явиться на початку списку. Наприклад, достатньо вибрати список назв і ввести літеру "a" щоб отримати алфавітний список всіх назв, які починаються з літери "a". Коли ж замість літери ввести слово "великий", - отримаємо алфавітний список назв, які починаються зі слова "великий". За цим списком можна рухатися далі, до таких назв як "Великий гуманіст" чи "Великодні думи" і так далі.

Перегляд списку Вгору

"Перегляд списку" відображає алфавітний список заголовків, вказує кількість записів для кожного заголовка та перехресні посилання до них (якщо вони є). Щоб переглянути записи конкретного заголовка, досить лише натиснути на нього. Щоб переглянути список посилань до заголовка, потрібно натиснути на символ перехресного посилання X.

Є 3 способи переходу до "Перегляду списку":

 • За допомогою функції "Перегляд".
 • За допомогою функції "Пошук". У "Перегляді запису" потрібно натиснути на виділеному тексті, наприклад, прізвищі Автора і таким чином одержати алфавітний список авторів, з іменем поточного автора на початку.
 • Через перегляд списку перехресних посилань. Якщо натиснути на виділеному тексті, наприклад, на Назві то таким чином можна одержати алфавітний список назв, з поточною назвою на початку.

Список знайдених записів Вгору

Список знайдених записів є результатом виконання різних видів пошуку.

Записи у Списку можуть відображатися у різних форматах. Формат за замовчуванням визначається функцією Опції/Формат відображення. Незалежно від того, який формат за замовчуванням вибраний, повний (стандартний) формат запису завжди можна переглянути, натиснувши на виділеному номері запису в Списку.

Список записів можна фільтрувати, відправити електронною поштою чи зберегти.

Повний (стандартний) формат запису Вгору

При перегляді запису у повному (стандартному) форматі існує можливість змінити даний формат. Запис можна продивитися як у вигляді каталожної картки, так і у вигляді MARC-назв та MARC-кодів.

З Повного (стандартного) формату запису існує можливість переходу до:

 • Перегляду списку
 • До інших, подібних записів, наприклад, інших записів цієї ж Предметної рубрики
 • До інформації про місцезнаходження примірників
 • До зовнішніх файлів, таких як електронні версії журналів
Місцезнаходження примірників та замовлення Вгору

Інформацію про місцезнаходження книги можна отримати, натиснувши на виділеному тексті "Всі примірники" у записі. Для того, щоб дізнатися у якій бібліотеці Києва є потрібний Вам документ, необхідно лівою клавішею мишки натиснути на потрібному документі у списку записів. У нижній частині вікна, що з'явиться, біля запису "Всі примірники" натиснути позначку із літерою "І". Відкриється вікно із адресою та контактним телефоном бібліотеки.

Міжбібліотечний абонемент Вгору

Функція дозволяє замовляти матеріали з іншої бібліотеки. Таким чином, можна отримати книгу чи журнал або ж замовити ксерокопію потрібного матеріалу.

Інформація користувача Вгору

Функція дає можливість отримати інформацію про видані користувачу матеріали, про попередні замовлення матеріалів та ксерокопій, сплату пені. Крім того, тут можна поновити інформацію про свою адресу.

Бази даних Вгору

Опція дозволяє вибрати бази даних для подальшої роботи з ними. Які бази даних доступні користувачеві, визначає бібліотека.

Відгуки Вгору

Опція дозволяє відіслати відгуки та побажання розробникам системи ALEPH. Ми вдячні Вам за Ваші конструктивні пропозиції.

Опції Вгору

Дозволяє налаштувати параметри для відображення інформації на екрані. Є можливість вибрати мову інтерфейсу та мову записів, які будуть знайдені в каталозі. Крім того, можна вибрати критерії сортування записів та формат їх відображення. Параметри для друку та електронної пошти також встановлюються тут.

Вихід Вгору

Опція дозволяє почати роботу з електронним каталогом спочатку.